Val di Sole - Dolina Słońca

ALPY VAL DI SOLE - DOLINA SŁOŃCA, TEN KRAJ TO ZIMĄ BIAŁY RAJ?
      Val di Sole to jeden z bardziej znanych regionów narciarskich we Włoszech, w którym turystyka zimowa zaczęła się rozwijać dopiero przed piętnastu laty. Dolina Val Di Sole znajduje się w zachodnim Trentino, w samym sercu Dolomitów i rozciąga się od przełęczy Passo Tonale do Ponte di Mestizzolo. Dolina Słońca to renomowane ośrodki narciarskie Marilleva, Folgarida, Passo Tonale z lodowcem Presena oraz kilka innych małych miasteczek o krętych uliczkach i malowniczej architekturze. Region ten położony jest w zachodniej części Trydentu, pomiędzy jeziorem Garda i Południowym Tyrolem. Otaczają go słynne masywy alpejskie: Dolomiti Brenta, Adamello-Presanella oraz Ortler-Cevedal. To dzięki takiemu położeniu w Val di Sole panują wyjątkowe warunki klimatyczne - śnieg pada często i obficie, a w dni bezśnieżne niebo jest niemal bezchmurne.
Zalety zimowego wypoczynku w tej części Alp to pewne słońce, bardzo dobrze przygotowane trasy narciarskie o zróżnicowanym stopniu trudności obsługiwanych przez 115 wyciągów i atrakcyjne ceny.

      Region ?Doliny Słońca? jest znakomitym rajem do uprawiania ?białego szaleństwa?, to miejsce najchętniej odwiedzane przez narciarzy. Ze Skwierzyny ruszyliśmy w stronę Berlina a dalej w kierunku Monachium. Następnie jechaliśmy w kierunku Innsbrucku, a potem trasą na Bolzano. W okolicach Bolzano zjeżdża się na trasę SS38. Cała podróż liczy 1136 km.
Choć pogoda w Alpach bywa wyjątkowo kapryśna, Val di Sole przywitało nas bezchmurnym niebem. Zimą czekają na turystów ponad 800 km doskonale przygotowanych tras, z czego ponad 90 proc. sztucznie naśnieżanych. Niemal cały obszar zajmują dwa duże regiony narciarskie - Dolomiti Superski (1200 km tras, z czego 350 w Trydencie) i Skirama Dolomiti Adamello (230 km). Dzięki temu, mając dwa karnety, można przejechać ponad 1400 km.
» wróc do: NartyStron: 3  123