Bornholm - Perła Bałtyku

      Wyspa leży na 15° długości geograficznej wschodniej i 55° szerokości północnej. W południowej części Bornholmu umieszczono kamień, który oznacza miejsce przecięcia przez południk. Miejsce to jest punktem odniesienia na podstawie którego wyznacza się czas jako środkowo-europejski.

      Mieszkańcy wyspy opowiadają legendę o powstaniu wyspy; otóż gdy Thor stworzył świat pozostały mu w kieszeni fragmenty innych części globu. Wrzucił wszystko w morze i oto mamy ten nietypowy kawałek Skandynawii. Duńska wyspa to ciepły, łagodny klimat, turkusowe morze, rośliny rodem z tropików, ostre skały, wrzosowiska i wiele innych osobliwości. Bornholm jest idealną wyspą zarówno dla tych którzy chcą spokoju i ciszy jak i tych, którzy pragną niezapomnianych wrażeń. A od Polski dzieli ją tylko niecałe 100 kilometrów.

      Bornholm jest rajem dla turystów rowerowych i dlatego zabraliśmy na wyspę nasze jednoślady. Ponad 200 km ścieżek rowerowych budowano wykorzystując stare nasypy kolejowe, leśne ścieżki i polne drogi, gdzie gwarantowane jest maksimum bezpieczeństwa i wrażeń estetycznych. Rzadko ma się możliwość jazdy rowerem po tak ciekawym terenie rekreacyjnym; po ścieżkach z widokiem na morze, biegnących obok starych kurhanów, zabytkowych młynów, przez romantyczne osady rybackie i wzdłuż skalistego wybrzeża. My zwiedzanie rozpoczęliśmy od R?nne ? stolicy wyspy, dokąd przybił prom ze Świnoujścia. To największe miasto zamieszkuje 1/3 mieszkańców wyspy. W sezonie miasto tętni życiem, głównie dzięki portowi, do którego zawijają jachty z całego świata. Niepowtarzalny klimat tworzą zabytkowe domy, urokliwe uliczki i życzliwi mieszkańcy. Po wizycie w informacji turystycznej ruszyliśmy na farmę nieopodal Gudhjem, gdzie zrobiliśmy bazę wypadową.
» wróc do: RoweryStron: 2  12